Ankara Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi - Ankara Diğer
Instagram
0

Kale Mahallesi, Gözcü Sokak No:10, 06240, Altındağ / Ankara

312 311 04 01

http://www.erimtanmuseum.org/

 

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi kültürel mirasımızın korunması ve tanıtılması amacıyla Yüksel Erimtan'ın koleksiyonunun sergileneceği, arkeolojinin yanı sıra çağdaş sanat ve müzeciliğe de yer verecek olan özel bir kurumdur. 2015'in ilk çeyreğinde açılan, Ankara Kale meydanında konumlanan müze binası, Ankara'nın tarihi dokusuna uyan çağdaş bir mimari dil ile ziyaretçilerini karşılarken, aynı zamanda kentin sanatsal aktivitelerine yeni bir nefes getirmeyi amaçlamaktadır.

Arkeolojik eserlerin bulunduğu yenilikçi bir müze anlayışıyla tasarlanan salonların yanı sıra, geçici sergilere de yer verecek çok amaçlı bir sergi alanı bulunmaktadır. Ayrıca çok amaçlı salon bünyesinde bilimsel, kültürel ve sanatsal aktiviteler Ankaralıların kullanımına sunulmaktadır.

Her ne kadar koleksiyonlar müzelerin kalbini oluşturuyorsa da, çağdaş müzecilikte bunlar yalnızca bir araç olarak ele alınmakta, asıl önemli olan, bu koleksiyonların etrafında ne tür etkinliklerin gerçekleştirilebildiğidir. Nitekim müzelerin artık etkin birer eğitim kurumu olarak tasarlanıp işletildiği çağımızda, müzelerin başarısı ziyaretçilerine kattığı deneyimlerinin zenginliği ile ölçülmektedir.

Başta çocuklar olmak üzere, her yaş grubuna hitap eden eğitim programları, araştırmacıların kullanımına sunulacak kütüphanesi, özgün tasarım objelerinin yer alacağı hediyelik eşya dükkanı ve ziyaretçilerin dinlenecekleri kafesi ile Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, canlı ve etkin bir organizma olarak topluma hizmet etmeyi başlıca misyon olarak öngörmektedir.

Erimtan arkeoloji koleksiyonunun müze küratörlük çalışmaları Gül Pulhan ve Adrian Saunders tarafından Selma Ünal'ın katkılarıyla sürdürülmektedir. Sergi tasarımı Prof. Ayşen Savaş tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Bu içeriğe yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

 

    Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi mekanı için sitemizde güncel bir etkinlik bulunmamaktadır.
    Eklenmesini istediğiniz bir etkinlik varsa ETKİNLİK BİLDİRİM FORMU ile bize iletebilirsiniz.
    Etkin Ankara sizlerle daha güçlü!

etkinankara.com.tr © 2020

Doğru Nokta

Talebiniz Gerçekleştirilirken Lütfen BekleyinizBu işlem talebinize göre biraz vakit alabilir.